Malzemeler

  • Çimento

    Çimento, ana hammaddeleri kalker,kil ve alçıtaşı olan hidrolik bir bağlayıcıdır. Çimentonun bu özelliğini yerine getirebilmesi için mutlaka suya ihtiyaç vardır. Çimento, su ile reaksiyona giren bir bağlayıcıdır.

    Kırılmış kalker, kil ve gerekiyorsa demir cevheri ve / veya kum katılarak öğüt haline getirilir. Bu malzeme 1400-1500°C’de döner fırınlarda pişirilir. Meydana gelen ürüne KLİNKER denir. Daha sonra klinkere bir miktar alçı taşı eklenip (%4-5) oranında, çok ince toz halinde öğütülerek Portland Çimentosu elde edilir. Katkılı çimento üretiminde; klinker ve alçı taşı dışında, çimento tipine göre 1 birkaçı bir arada olmak üzere tras, yüksek fırın cürufu, uçucu kül, silis dumanı vb. katılır. Çimento beton karışımında hacimce en küçük yeri işgal eden bileşendir; ancak beton bileşenleri içinde en önemlisidir. Beton üretiminde kullanılacak çimento TS EN 197-l’e uygun olmalıdır.

  • Beton Onarım Harcı

    Beton onarım harcı, betonarme perdelerde döşemelerde kolonlarda, zarar görmüş, segregasyona uğramış, delinmiş, kırılmış alanlarda, soğuk derzlerde tamirat amacı ile kullanılan yüksek aderans gücüne sahip, çimento, polimer esaslı yüksek mukavemetli harçtır.

E-Bülten

Yenilikler ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız eposta listemize üye olabilirsiniz.

Eposta adresi *Anket

Yapı Kimyasallarını tanıyor musunuz?

  • Tüm Anketler