Sözlük

 • Radye Temel
  Radye Jeneral olarak da isimlendirilen bu temeller, dolma zeminlerde yada emniyet gerilmesinin çok düşük olduğu ve temel zeminin fazlaca sıkışabilme özelliği gösterdiği veya temel duvarı ve kolonların birbirine çok yakın olması durumlarında uygulanır. Burada bina, zemini tamamen örten ve tersine çalışan bir döşeme üzerine oturtulur.
 • Tie Rod
  Tie rod, eskiden kullanılan gergi demiri + ahşap takoz klasik kalıp sistemi elemanları yerine kullanılmaya başlanan plastikten yapılmış, hem gergi demiri hem ahşap takozun yerini gören, içi boş borulardır.

  Perde kalıbı içinde düz olan boru kısmı her iki başında birer konik başa sahiptir, gerdirme demirleri bu borulardan geçirilip kalıp sabitlenir. Kalıp açılması için tekrar bu demirler çıkartılır, böylece beton içinde kalan demir parçaları olmaz, plastik bir boru bırakılmış olur.
 • Gergi Demiri
  Perde duvarlarda her iki kalıp gergi demirleri ile birbirine bağlanır. Kalıp içerisine beton döküldüğünde kalıbın açmaması için kullanılırlar.
 • Tünel Kalıp
  Tünel kalıp sistemi, binaların döşeme ve duvarlarının büyük kalıp elemanlar ile birden döküldüğü, yerinde dökme bir yapım sistemidir. Hazır kalıplar ile binanın taşıyıcı elemanları betonarme olarak üretilmekte, temeller, çatı ve bitirme işlerinin çoğunluğu geleneksel teknikler ile gerçekleştirilmektedir. İç ve dış bölme duvarları ise çoğunlukla hazır panellerden oluşturulmaktadır. Tünel kalıplar ile bir hacmin en çok üç duvarı dökülebilmektedir. Açık kalan kısımdan çıkarılan kalıplar, vinç yardımıyla başka bir noktada tekrar kurulmaktadır. Tünel kalıplar temelde şu elemanlardan oluşturulmaktadır:

  Kalıp yüzeyleri  :  Yaklaşık 3 mm. kalınlığında çelik saçtan yapılmaktadırlar. Ancak saçın rijitliğinin sağlanması ve beton dökümü sırasında basınçtan dolayı eğilme olmaması için saçın iç yüzeyinde çelik profillerden yapılmış bir karkas bulunmaktadır.

  Çalışma platformları  :  Beton prizini yaptıktan sonra kalıpların sökülmesi için gerekli olan elemanlardır. Kalıplar bu platformlar üzerine çekilerek sökülmekte ve çıkartılmaktadırlar. Standart platform boyutları 3 metredir.

  Ek kalıp parçaları  :  Döşeme boşlukları, perde alınları, konsollar, döşeme alınları için kullanılan kalıp parçalarıdırlar.

  Destek elemanları  : Tünel kalıbın arkasına, beton dökümü ile gelecek yükü almak üzere konulan elemanlardır. Bu destek elemanlarından başka, kalıp elemanı içinde ayarlı çapraz, ayarlı dikme, kriko tekerlekler, kalıp yatay askısı ve benzeri elemanlar vardır.

E-Bülten

Yenilikler ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız eposta listemize üye olabilirsiniz.

Eposta adresi *Anket

Ses yalıtımında hangi malzemeyi tercih ediyorsunuz?

 • Tüm Anketler